مسجد حاج عبدالمحمد ارومیه

مسجد حاج عبدالمحمد ارومیه

 مسجد حاج عبدالمحمد ارومیه

این مسجد در بافت تاریخی شهر ارومیه و در محله قدیمی جارچی باشی واقع شده است. مسیر دسترسی به مسجد حاج عبدالمحمد از خیابان بعثت، کوچه موید لشکر می باشد.

گفته میشود که این مسجد به دست مرحوم حاج عبدالمحمد و در دوره ی قاجار بنا شده است.

زیر بنای مسجد ۲۷۰ متر مربع بوده و فاقد گنبد و مناره میباشد. سقف آن به شکل تیر چوبی و شیروانی است.

این مسجد دارای شبستان مردانه، پلانی مربعی شکل به مساحت ۲۰۰ متر مربع می باشد. مهمترین بخش مسجد محراب آن است که در ضلع جنوبی شبستان اصلی قرار دارد، زیرا مقرنس های گچبری شده جلوه ای زیبا و چشمگیری به شبستان مردانه بخشیده است. از زمان ساخت این مسجد تاکنون بنای آن بازسازی نشده اما به گفته هیئت امنای مسجد قطعه زمینی در سال ۱۳۶۳ خریداری شده و به مسجد الحاق گردیده.

نمای بیرونی مسجد حاج عبدالمحمد با آجرهای سه سانتی و زرد رنگ ساخته شده است. نام این مسجد قدیمی در جلد دوم کتاب ایرانشهر به صورت عبدالمحمد آمده و در سیاهه مساجد ارومیه مندرج شده است. همچنین این مسجد علمای بزرگ چون مرحوم عسکرآبادی روحانی مبارز و حجت الاسلام غلامرضا حسنی امام جمعه اسبق شهر، را به خود دیده است، که هر کدام در مقطعی از امامان جماعت مسجد حاج عبدالمحمد بوده اند.

 

مسجد قدیمی حاج عبدالمحمد ارومیه, مساجد قدیمی شهرستان ارومیه, مسجد حاج عبدالمحمد شهرستان ارومیه کجا قرار دارد, قدمت بنای مسجد حاج عبدالمحمد, لیست مساجد قدیمی شهر ارومیه. مرحوم عسکرآبادی, حجت الاسلام غلامرضا حسنی, مسجد حاج عبدالمحمد آذربایجان غربی  – Hajj Abdul Muhammad mosque

 

تبلیغات اینترنتی ارومیه

تبلیغات اینترنتی ارومیه

دکتر فاطمه مختاری ارومیه

دکتر فاطمه مختاری ارومیه

دکتر سلیمان حسینی خلیفانی جراحی زیبایی بینی

دکتر سلیمان حسینی خلیفانی جراحی زیبایی بینی

بهترین قالیشویی ارومیه

بهترین قالیشویی ارومیه

پنجره ایران صنعت

گروه تولیدی آکو

اروم وب مجله اینترنتی ارومیه

UromWb.ir