پرندگان آبی حوزه دریاچه ارومیه

پرندگان آبی حوزه دریاچه ارومیه

پرندگان آبی حوزه دریاچه ارومیه

پرندگان آبی مهمترین عناصر تنوع جانوری دریاچه ارومیه هستند . درمقایسه با تالابهای دیگر در ایران تنوع پرندگان آبی در دریاچه ارومیه و تالابهای اقماری آن بیشتر است و بعضی از گونه ها چنان جمعیتی دارند که منطقه دریاچه را دارای اهمیت ملی کرده اند.
پرندگان آبی دریاچه ارومیه و تالابهای اقماری آن سالانه تحت برنامه شمارش نیمه ی زمستانه پرندگان سازمان حفاظت محیط زیست شمارش میشوند. و آمار این شمارشها از سال ۱۳۵۰ با وجود اختلالاتی در اواخر دوره ۱۳۵۰ و اوایل دهه ۱۳۶۰ موجود است . در یک دوره یک ساله ۱۳۸۱-۸۲ پرندگان آبی درتالابهای اقماری جنوب غربی دریاچه به صورت ماهانه شمارش میشوند.
براساس اطلاعات موجود ۲۳۹ گونه از پرندگان درحوضه آبریز دریاچه ارومیه و ۲۱۲ گونه درون پارک ملی ثبت شده اند. این پرندگان متعلق به ۱۶ رده و ۲۱ خانواده از پرندگان میشوند . مرغابیها و قوشها هرکدام با ۲۹ گونه و توکاها با ۱۸ گونه خانواده هایی با بیشترین گونه به شمار میروند.
از نقطه نظر نوع استفاده از زیستگاه ۷۸ گونه از پرندگان در دریاچه و تالابهای اطراف آن زاد و ولد میکنند. درحالیکه از ۱۷۰ گونه مهاجر هستند و از منطقه دریاچه و تالابهای اقماری آن برای زمستان گذرانی استراحت و تغذیه در مسیر مهاجرت استفاده میکنند.

برای حدود ۵۰ گونه از پرندگان نشانه های کاهش جمعیت مشاهده میشود و ۱۱ گونه از پرندگان از مهاجر منطقه در معرض خطر جهانی قرار دارند. فلامینگو یکی از پرحضورترین و پرتعدادترین گونه پرندگان دریاچه ارومیه است که تعداد آنها ازنظر بین المللی قابل ملاحظه است چرا که حضور تا حدود۱۰۰۰۰۰عدد از اینگونه درمنطقه دریاچه ارومیه ثبت شده است . جزایر درون دریاچه مهمترین مناطق زاد و ولد پرندگان آبی در آسیا را تشکیل میدهند . فلامینگوها در تمام طول سال در دریاچه ارومیه حضور میابند و معمولا از Artemia وبی مهرگان قسمتهای کم عمق تالابهای اقماری تغذیه میکنند.

 

 

 

 

دریاچه ارومیه,فلامینگو,پرندگان ارومیه,ارومیه,,,

تبلیغات اینترنتی ارومیه

تبلیغات اینترنتی ارومیه

پنجره ایران صنعت

گروه تولیدی آکو

اروم وب مجله اینترنتی ارومیه

UromWb.ir