کلیسای حضرت مریم ارومیه کوچکترین کلیسای جهان

کلیسای حضرت مریم ارومیه کوچکترین کلیسای جهان

کلیسای حضرت مریم

کلیسای حضرت مریم کوچکترین کلیسای شهرستان ارومیه می باشد این کلیسا در روستای جانوسلو و بر روی تپه ای مشرف به شهر ارومیه، در میان باغی زیبا قرار دارد.

دور تا دور کلیسا را درختان و بیدمشک پوشانده است، گفته میشود قدمت این کلیسا به ۸۰۰ سال پیش می رسد، این کلیسا فقط یک اتاق کوچک است که به احتمال زیاد کوچکترین کلیسای جهان باشد. در ضلع شمال شرقی چهار دیواری کلیسا سنگی با طول و عرضی حدود چهار متر وجود دارد و بر روی آن صلیب درشت و برجسته از جنس سنگ قرار داده شده است.

در ضلع جنوب شرقی کلیسای مربعی شکل درب ورودی کوچک آبی رنگی قرار دارد جنس این درب از آهن ضخیم بوده، ابعاد درب ۹۰ در ۱۳۰ سانتیمتراست، ارتفاع کم این درب باعث می شود برای ورود به آن خم و با احترام کامل به این کلیسا وارد شوید. در گوشه راست درب شیار کوچکی وجود دارد تا خیران بدون ورود به محوطه داخلی کلیسا بتوانند از طریق شیارها از داخل کلیسا دیدن کنند.

در نزدیکی کلیسا و بیرون از محوطه کلبه فلزی بسیار کوچکی برای روشن کردن شمع وجود دارد، روشن شدن شمع ها در این مکان گویای رفت و آمد عبادت کنندگان است.

در محوطه بیرونی کلیسا پنج صلیب سنگی و فلزی بر دیوارهای ضلع جنوب شرقی و شمال شرقی، پشت بام، و بر روی درب ورودی قرار دارد.

محوطه داخلی کلیسا تمیز و مرتب و مفروش است همچنین کاغذی بر دیوار روبروی درب نصب کرده اند که مراجعه کنندگان را از ورود با کفش و چسپاندن آگهی بر روی دیوار کلیسا ممنوع کرده است.

تابلو و عکس های متعدد از حضرت مریم و حضرت عیسی وجود دارد و سکویی در دیوار شمال شرقی داخل کلیسا قرار دارد که مسیحیان رو به آن به عبادت می پردازند. در کنار سکوی کوچک صندوقچه فلزی قرار دارد که وجوهات خیران در آن نگهداری می شود، روبروی صندوقچه نیز یک درخت کریسمس تزئین شده وجود دارد.

خانواده های که در انتظار دختردار شدن بودند برای برآورده شدن حاجت به کلیسای حضرت مریم میآمدن و به دلیل برآورده شدن حاجت نام مریم روی فرزند خود می گذاشتن.

روستاهای مسیحی پیرامون همواره برای زیارت و نیایش به این کلیسا می آیند، پروتستان ها ۲۰۰ سال قبل در این منطقه سکونت داشتند، جانوسلو نام یک سیاهپوست انگلیسی که از مبلغان کلیسای پروتستان بوده که نامش بر روی این روستا گذاشته شده است.

با وجود ترک بسیاری از مسیحیان این منطقه چراغ این کلیسای کوچک همچنان روشن است و محل عبادت مسیحیان هموطن است.

 

کلیسای حضرت مریم ارومیه, کوچکترین کلیسای ارومیه, کوچکترین کلیسای جهان, کلیسای حضرت مریم کجا قرار دارد, کوچکترین کلیسای جهان کجاست, قدمت کلیسای حضرت مریم, کلیسای روستای جانوسلو.

تبلیغات اینترنتی ارومیه

تبلیغات اینترنتی ارومیه

دکتر فاطمه مختاری ارومیه

دکتر فاطمه مختاری ارومیه

دکتر سلیمان حسینی خلیفانی جراحی زیبایی بینی

دکتر سلیمان حسینی خلیفانی جراحی زیبایی بینی

بهترین قالیشویی ارومیه

بهترین قالیشویی ارومیه

پنجره ایران صنعت

گروه تولیدی آکو

اروم وب مجله اینترنتی ارومیه

UromWb.ir